بیوگرافی ساراناز مقیمی روانشناس، مشاور و بنیانگذار مؤسسه سارای

بیوگرافی ساراناز مقیمی روانشناس، مشاور و بنیانگذار مؤسسه سارای
شرح مختصر
ساراناز مقیمی
Iranian Consultant and founder of ssarray Institute
محل تولد : تهران - ساکن تهران
میزان تحصیلات : دانش آموخته شیمی تجزیه و روانشناسی
سمت : مؤسس و مدیرعامل موسسه سارای - روانشناس کاربردی و مشاور رشد و توسعه فردی

انتخاب یک بانوی موفق ایرانی به عنوان الگو هر بار چالشی دشوار است اما ما مفتخریم که در این میان، نام دکتر ساراناز مقیمی را به عنوان یکی از گزینه‌های برجسته معرفی کنیم. در این مقاله، قصد داریم شما را با چالش‌ها و تجربیات زندگی پربار این بانوی فرهیخته آشنا سازیم.

دکتر ساراناز مقیمی، بدون شک یکی از برجسته‌ترین و محبوب‌ترین روانشناسان حال حاضر ایران است که با دانش عمیق خود در زمینه‌های خودشناسی، شخصیت شناسی، رشد و توسعه فردی به یاری انسان‌ها می‌شتابد. ایشان همچنین به عنوان بنیانگذار و مدیر مؤسسه سارای، اولین مجموعه تخصصی شیمی و دارو در کشور، نقشی کلیدی در ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای به علاقه‌مندان این حوزه در ایران ایفا می‌کنند. هدف دکتر مقیمی از تاسیس این مجموعه، تربیت متخصصان و کارشناسان خبره برای ورود به بازار کار صنایع شیمی و دارویی کشور است.

آنچه دکتر ساراناز مقیمی را به عنوان یک الگوی منحصر به فرد معرفی می‌کند، شخصیت کاریزماتیک و مهارت خارق‌العاده ایشان در هدایت و راهنمایی افراد در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیتشان است.

ساراناز مقیمی کیست؟ ویکی پدیا
زندگی نامه دکتر مقیمی روانشناس، مشاور و مدیر مؤسسه سارای

دکتر ساراناز مقیمی در یک روز گرم تابستانی به دنیا آمد. او فصل تابستان را دوست دارد زیرا در این فصل زیباترین ارمغان و هدیه‌ ای که هرکسی می‌ تواند از خدا دریافت کند، به دستش رسید، هدیه‌ ای به نام زندگی! او می گوید: “هر سالی که می گذرد و روز تولدم فرا می رسد، خداوند مهربان را بیشتر سپاسگذارم زیرا این هدیه را رفته رفته بزرگ تر می کند.”

خاطرات دوران کودکی و تحصیل ساراناز مقیمی
ساراز مقیمی مشاور رشد و توسعه فردی

خاطرات دوران کودکی و تحصیل ساراناز مقیمی

یادآوری خاطرات کودکانه باعث می شود لبخندی عمیق روی لب های خانم دکتر مقیمی شکل بگیرد. او فرد درونگرایی است و در کودکی بسیار هیجانی، کنجکاو و اهل یادگیری بود. به خاطر اینکه عاشق طبیعت بود، همیشه می خواست که در طبیعت بازی کند.

در دوران تحصیل بسیار بازیگوشی و شیطنت می کرد اما آرمانگرا بود. به طوری که در مدرسه به دلیل توانمندی و استعدادی که در حل مسائل گوناگون و ارتباطات داشت، جزو نفرات برتر تیزهوشان شد. از فرصت های به وجود آمده سریع و به موقع بهره می جست و به همین خاطر از 10 سالگی به عنوان دختر با فراست معروف شده بود.

در محیط مدرسه با کسی بیش از حد صمیمی نمی شد و دوستان اندکی در کنارش بودند. در هوش کلامی رقیبی نداشته و با جملات به موقع، دیگران را به راحتی متقاعد و در مشاجرات، آنها را دعوت به سکوت می کرد. فردی کم حرف و درونگرایی بود اما مسلط و بی نقص صحبت می کرد و در کنفرانس ها به عنوان یک ارائه دهنده می درخشید.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی اندرو تیت کارآفرین و مبارز (دستگیری + حواشی)

از تحصیلات در رشته تجربی تا روانشناسی

ساراناز مقیمی می گوید: “تنوع در یادگیری برایم جذابیت داشت! از اینکه تک بعدی باشم، بیزار بودم و همیشه تکرار برایم خسته کننده بوده و هست.”

با گذشت زمان، با چالش ورود به دانشگاه مواجه شد. در دوران تحصیل به سه رشته علوم تجربی، انسانی و هنر علاقمند بود و حتی از سنین کم به پزشک شدن، استاد دانشگاه بودن، روانشناسی و موسیقی فکر می کرد. بنابراین تصمیم گرفت در دوران دبیرستان رشته تجربی را انتخاب کند و در دانشگاه به صورت آکادمیک در رشته های شیمی و روانشناسی به تحصیل بپردازد و هنر را هم برحسب علاقه و تفننی دنبال کرد و از این کار بسیار لذت می برد.

او بعد از تحصیل در رشته شیمی، با توجه به علاقه و استعدادی که در زمینه خودشناسی و خود مدیریتی و شخصیت شناسی داشت و به مباحث رشد و توسعه فردی علاقمند بود، وارد این حوزه سرنوشت ساز شد. همیشه حس خوبی در درونش برای کمک به افراد مختلف برای عبور از چالش هایشان داشت، از این رو به راحتی توانست به رشد فکری و شخصیتی جمع کثیری از جامعه به عنوان یک لایف کوچ کمک کند.

آن برهه دقیقاً زمانی بود که تصمیم گرفت رشته روانشناسی را به عنوان رشته دوم انتخاب کرده و به صورت آکادمیک در آن شروع به فعالیت کند. البته بایستی بدانید از قبل در زمینه روانشناسی مطالعات کاربردی بسیاری داشت و ناآشنا به آن نبود.

مشاور سازمانی چندین مجموعه و برند معتبر در ایران
ساراناز مقیمی، مدرس دانشگاه

اولین جرقه شروع کار

دکتر مقیمی با توجه به مهارت و مطالعاتی که داشت، کارش را با دانش کافی و با تسلط کامل استارت زد و در این زمینه مبتدی نبود. هم اکنون کسب و کارش در حال گسترش و پیشرفت است و سعی می کند هر روز همگام با شرایط بروز تکنولوژی و دنیای علمی، رو به جلو حرکت داشته باشد و پیشرفت کند.

در مجموعه سارای به افراد کمک می شود که خودشان را بهتر بشناسند و با نقاط ضعف و قدرتشان آشنا شوند. بله مجموعه سارای کمک می کند تا افراد دقیقاً بدانند که در چه زمینه ای استعداد و علاقه دارند و درباره بازار کار و فرصت های شغلی رشته شیمی اطلاعاتی را در اختیارشان قرار می دهند. افراد با توجه به علاقه و استعدادی که دارند، می توانند در دوره های مختلف موسسه سارای شرکت کنند و در مسیر موفقیت گام بردارند.

از دوره های مختلف مؤسسه سارای می توان به دوره های زیر اشاره کرد:

 • دوره فارماکولوژی و دارو شناسی
 • دوره ی جامع طراحی دارو
 • دوره تکنسین داروخانه
 • دوره کارآفرینی در شیمی و EMN
 • دوره فرمولاسیون محصولات آرایشی بهداشتی
 • دوره گیاهان دارویی

نقش خانواده در پیشرفت دکتر ساراناز مقیمی

اولین تجربه کسب درآمد ایشان به سن 19 سالگی برمی گردد که از راه تدریس و برایش خیلی لذت بخش و خوشایند بود. در مسیر موفقیتش، خانواده اش نقش مهمی داشتند زیرا خانواده به عنوان اولین امن‌گاه، پناهگاه و منبع یادگیری می ماند که انسان ها بیشترین آموزه های خود را از آن به دست می آورند. باید بگویم تأثیر خانواده در زندگیش بسیار مثبت بوده است. همچنین از همان ابتدا حمایت و همراهی بی دریغ شان نسبت به او در مسیر دستیابی به اهدافش، قوت قلبی بزرگ برایش بود.

همراهی مادر فهیم با قدرت درک بالایی که داشت را یکی از دلایل مهم در موفقیتش می داند، چراکه در این مسیر، خودش نیز با استعداد و خلاقیت هایی که دارا بود، هیچوقت از آموزش دیدن دست برنداشت. همیشه مشغول مطالعه و یادگیری چیزهای جدیدی در زندگی اش بود و هست که این فعالیت ها بسیار در مسیر توسعه و پیشرفتش تاثیرگذار بوده است. بنابراین جایگاهی که امروزه در آن قرار دارد را به خانوده علی الخصوص مادر مهربانش مدیون می باشد.

دوره دگرگونی من به دست من:

 • خودرهبری
 • هوش هیجانی و معنوی
 • رشد و توسعه فردی
 • خودشناسی و شخصیت شناسی
 • جنگ خاموش
این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی رسول دانیال زاده کارآفرین حوزه فولاد

دوره کولاک آرامش: این دوره یکی از محبوب ترین دوره های رشد و توسعه فردی می باشد که همیشه مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است.

ساراناز مقیمی رواندرمانگر مشکلات فردی و بین فردی کلینیک ترنم مهر
موفقیت در شیمی

برخی جملات و سخنان دکتر ساراناز مقیمی

 • در دل دنیای قشنگم آدم های بی محتوا را راه نمی دهم.
 • من همیشه فقط شبیه خودم هستم.
 • حضور پیدا کن در جایی که انتظارش نیست و هر ضرری را به منفعت تبدیل کن.
 • برای فرار از یک درد، به درد بزرگتر پناه نبرید.
 • همیشه در ذهنت یک مهر باطل شد داشته باشید.
 • خدایی که حافظ مراد دل من است، هرگز نخواهد خوابید.

سوابق شغلی و اجرایی

 • مدرس دانشگاه و مجموعه های مختلف
 • روانشناس کاربردی، مشاور رشد و توسعه فردی
 • مشاور سازمانی چندین مجموعه و برند معتبر در ایران
 • کوچ فردی تعدادی از پزشکان، بازیگران، ورزشکاران و خوانندگان خوب کشور
 • دانش آموخته شیمی تجزیه و روانشناسی
 • مسلط به علوم طراحی دارو و فارماکولوژی

چکیده تجربیات دکتر ساراناز مقیمی و توصیه ویژه به مخاطبان

از نظر دکتر مقیمی هر فرد شخصیت منحصر به فرد و پتانسیل موفقیت و درخشیدن را دارد، فقط کافی است خودش را بشناسد و در مسیر رسیدن به اهدافش تلاش کند. بنابراین در مرحله اول بایستی: خودشناسی داشته باشید! ایشان معتقدند که در ابتدای کار بایستی خودتان را خوب بشناسید و در راستای آن آموزش ببینید.

دکتر مقیمی در اینباره توضیح می دهد: «من به شما قول می دهم که هیچوقت از آموزش دیدن پشیمان نخواهید شد. روی خودتان تمرکز کنید و خودتان را خوب بشناسید. بله خودت را بشناس تا به آرامش دل مبتلا شوی! موقعیت خودتان را بسنجید و با شهامت کارتان را شروع کنید؛ رسیدن مهم نیست، بلکه مسیر درست مهم است. کسی که خودش و ذاتش را نشناسد، در هیچ امری همچون زندگی شخصی، کاری، عاطفی و… موفق نخواهد شد.

اینکه وارد چه بیزینس و فعالیتی شوید را نمی توانم به شما توصیه کنم و اصولاً با نسخه پیچیدن برای همه مخالف می باشم. فقط یادتان باشد که فقط علاقه مهم نیست، استعداد و شرایط هم برای رسیدن به موفقیت مهم هست.

هر انسانی تا یک سنی تحت تکلف خانواده و محیط قرار می گیرد و بعد از آن باید سبک زندگی خودش را انتخاب کند. بایستی خودش را بشناسد و دنیای جدیدی را بدون الگوبرداری های غلط از دیگران بسازد.»

دکتر مقیمی درباره تحصیلات نیز نگاه ویژه ای دارد و با تحصیلات و ادامه تحصیل کاملاً موافق است زیرا تحصیل و آموزش، سرمایه انسان است. ایشان علم و دانش را به همه افراد پیشنهاد می کند چراکه معتقدند با بالا رفتن علم، انسان گمشده های خود را پیدا می کند. مهم مدرک نیست، مهم دانشی که در زندگی کمک تان خواهد کرد.

مصاحبه با دکتر ساراناز مقیمی | پاسخ به 6 سوال متداول

1- فعالیت های روزمرگی دکتر مقیمی چیست؟

 • سعی می کند هر روز برنامه های جذاب و متنوعی برای خود داشته باشد.
 • مطالعه و آموزش را همیشه در برنامه روزانه خود می گنجاند.
 • در لایف استایل، در کنار خانواده بودن را در الویت گذاشته است.
 • از برنامه های تفریحاتی اش در طول هفته می توان به ورزش، موسیقی، مطالعات گوناگون، دیدن فیلم و رفتن به طبیعت اشاره کرد.
 • مشاوره و تدریس را نسبت به تفریحاتش، مهمتر و جذاب تر می داند و از این کار لذت می برد.
این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی پوریا مظفریان استاد ریاضی کنکور و مربی انگیزشی

2- بزرگترین هدف تان در زندگی چیست؟ چه چیزی می خواهید به دست بیاورید؟

 • به راه انداختن اتفاقی تازه و درک قوانین دنیا
 • اثبات ارزش های واقعی انسان و محافظت از زیبایی های دنیا
 • رسیدن به آزادی برای پیدا کردن خود و دیگران در جهت ایجاد جذابیت های بی نظیر عاطفی
 • دستیابی انسان به ارزش های پایدار و درک قوانین بنیادین جهان هستی
 • ایجاد چشم اندازهای جدید و خلاقانه برای پیوستن به هر رویایی
 • ارائه راهکارهای برنده در زندگی و درک انعکاس تمام فرآورده های فکری و انقلابی روانی در انسان
 • کمک به مبارزه با ضعف هویت و ایجاد مدل های ذهنی قدرتمند در افراد
 • تسلط بی نظیر هر فرد بر دنیای درون انسان و رهایی از حماقت و بی محتوایی
 • شناخت خود و جهان هستی و رسیدن به درکی عمیقی از خالق

3- آیا در زندگی احساس خوشبختی می کنید؟

هر انسانی در طول زندگی خود با چالش ها، مشکلات و مصیبت هایی مواجه می شود اما چیزی که حال دلش را بد می کند، هیچکدام از این موارد نیست، حال بد دل به خاطر نداشتن وجدان و روح آلوده به گناهانی است که از روی عمد انجام می دهیم! پس انسان تا زمانی که وجدانش در اوج بیداری باشد، حال دلش خوب بوده و احساس خوشبختی می کند.

4- با چه چالش هایی در مسیر موفقیت روبرو شده اید؟

 • عدم درک محیط و افراد و ناباوری در توانمندی یک فرد جوان در ارائه مهارت های خویش، یکی از چالش ها است.
 • اصولاً یک فرد جوان در محیط کار به سادگی پذیرش نمی شود و مورد حمله افراد مختلف قرار می گیرد.
 • روحیه تهاجمی داشتن بسیاری از افراد که خود رای و بی ثبات هستند و پذیرشی از افکار و استعداد افراد جوان تر را ندارند.
 • همیشه عده ای قربانی بخل و حسادت و عقده های افراد دیگر می شوند. این بدترین اتفاق برای یک تازه وارد به دنیای جدید کاری است.
 • خیلی ها می خواهند ارزش های یک فرد را به ضد ارزش تبدیل کنند تا مبادا از خودشان موفق تر شود.

5- نگرش شما درباره شکست چیست؟

واهمه ای از شکست ندارم زیرا من شخصیت خونسردی دارم و کمتر پیش آمده که نگران شوم و بترسم. از نظر من باید از عقل و احساس، توام باهم استفاده کرد. خدایی هست که من را بدون شک در مسیری که لایقش هستم، قرار می دهد. شهود همان صدای خداست که به ما الهام می کند چه راهی را انتخاب نماییم.

همیشه توکل به خدا بزرگترین دلیل آرامش روانی ام بوده تا اینکه بتوانم بدون کلنجار رفتن و بدون افکار پوچ درست عمل کنم. باید بدانید که من در مسیر رسیدن به خواسته هایم به هیچ راه غلطی متوسل نشدم و هرگز خودم را با دیگران مقایسه نکرده و نمی کنم.

6- برای کسانی که می خواهند کسب و کاری را شروع کنند، چه پیشنهادی دارید؟

به این معتقد هستم که باید از هر شروعی در جهت کسب آگاهی استقبال کرد چون عالم بودن باعث احساس خودکارآمدی می شود و انگیزه زندگی را بالا می برد. باید بدانید که این موضوع افسردگی را از افراد دور می کند.

فردی که مسلط به علوم گوناگون است، هرگز و هیچ زمان اجازه نمی دهد فرهنگ غلط و آدم های نادان، در زندگی اش نقش داشته باشند. انسان باید مجموعه ای از افکار صحیح باشد که همزمان باهم عمل می کنند و این فقط در صورتی امکان پذیر است که شخص، اهل علم و دانش باشد.

راه های ارتباطی

5/5 - (1 امتیاز)

ثبت بیوگرافی در گوگل

آیا می خواهید هرکسی نام شما را در اینترنت جستجو کرد، عکس ها و اطلاعات شخصی شما را ببیند؟ کافیست وارد لینک زیر شوید و فرم مربوطه را پر نمایید تا بیوگرافی تان در گوگل ثبت شود.

ثبت سفارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می خواهید بیوگرافی شما در گوگل ثبت شود؟ تنها یک قدم تا مشهور شدن فاصله دارید.
باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟