بیوگرافی پویا ودایع مدرس مذاکره و زبان بدن

بیوگرافی پویا ودایع مدرس مذاکره و زبان بدن
شرح مختصر
پویا ودایع
متولد : 24 شهریور 1361 (1982, September 15)
محل تولد : اردبیل، ایران
محل سکونت : تهران، ایران
وضعیت تأهل : متأهل
شغل پدر : استاد زبان انگلیسی
شغل مادر : خانه دار
تعداد فرزندان خانه پدری : 2 فرزند (1 برادر به نام نیما دارد)
تعداد فرزندان خود : 1 پسر به نام شهریار دارد
تحصیلات: مهندسی الکترونیک - مدیریت روابط عمومی و افکارسنجی - روانشناسی صنعتی و سازمانی
Add any text here...

انتخاب یک فرد موفق ایرانی به عنوان الگو، برای تیم ایران‌بیوگرافی همیشه کار دشواری بوده است اما ما با افتخار اعلام می‌کنیم که جناب آقای پویا ودایع یکی از گزینه‌های برجسته ما برای معرفی به مخاطبان می باشد.

پویا ودایع کیست؟ ویکی پدیا
زندگی نامه Pooya Vadaye مشاور بازاریابی اینترنتی

پویا ودایع متولد 24مین روز شهریور ماه سال 1361 در استان اردبیل است. او به غیر از خود 1 برادر به نام نیما دارد و دوران کودکی خود را در شهر اردبیل گذرانده است و در حال حاضر ساکن تهران می باشد.

پویا در مورد دروان کودکی‌اش می گوید: “با مرور خاطرات دوران کودکی تصویری از پدر و مادرمان و همچنین تجربیات شخصی در ذهنمان نقش می بندد. هرچند با گذشت زمان خاطرات دوران کودکی کمرنگ تر می شوند اما حسرت چیزهایی که در آن دوران به دست نیاورده ایم بیشتر از شادی چیزهایی که به دست آورده ایم در ذهنمان باقی می ماند.

همه ما با خاطرات کودکی خود چه خوب و چه بد، بزرگ شده‌ایم. دوچرخه، آتاری، سگا، پلی‌استیشنی که هیچوقت برایمان نخریدند! همه این‌ها جزئی از نداشته‌های دوران کودکی ما هستند. اما آیا به یاد داشته‌هایمان هم فکر می‌کنیم؟

کودکی اکثر ما پر از عکس‌های سیاه و سفید است. شاید دلیلش این باشد که در کودکی آرزوی بزرگ شدن داریم و وقتی بزرگ می‌شویم حسرت بازگشت به دوران کودکی را می‌خوریم.”

عکس های بچکی پویا ودایع
دوران کودکی پویا ودایع

خاطرات تلخ پویا | آغاز جنگ و زلزله رودبار

از خاطرات پویا شاید تلخ‌ترین آنها فقدان پدربزرگ و زلزله رودبار که در اردبیل هم لرزش آن حس شد، موشک‌ باران آن دوران و تنبیه ها و دعوا هایی باشد که در بچگی تجربه کرده بود

پویا در کودکی به شدت شیطون، دروغگو و دردسرساز بود. اخلاقیاتی که شاید هنوز هم رگه‌هایی از آنها در وی وجود داشته باشد اما به گفته خود او، مهربانی‌اش در مقایسه با دوران کودکی کم شده است.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی هلیا راد مهندس معمار و طراح داخلی

روزی پویا تمام اسباب‌بازی‌های خود را از طبقه دوم خانه به داخل کوچه برای بچه‌ها پرتاب می‌کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که پسرش شهریار که هنوز سن کمی دارد و حرف زدن بلد نیست، اسباب‌بازی‌هایش را به حیاط همسایه می‌اندازد و پویا آنها را برمی‌گرداند.

او هر سری با دیدن خصوصیات پسرش، به یاد دوران کودکی خود می‌افتد و با خود می‌خندد و به این فکر می‌کند که در زمان کودکی درک درستی از مفهوم هدیه دادن داشته و اسباب‌بازی‌هایش را به دوستانش در کوچه می‌بخشید. در حالی که شهریار هنوز درکی از این موضوع ندارد و فقط باعث یادآوری خاطرات دوران کودکی پدرش شده است.

عکس های قدیمی پویا ودایع
دواران نوجوانی تا جوانی پویا

از تحصیل تا تدریس در دانشگاه پویا ودایع

پویا ودایع دوران دبیرستان خود را در هنرستان گذراند. پس از فارغ التحصیلی به او و همکلاسی هایش گفته شد که تنها امکان ادامه تحصیل برای آنها، فوق دیپلم برق است! پدر پویا با قاطعیت اظهار داشت که او در این رشته قبول نخواهد شد. با این وجود پویا با تلاش و پشتکار خود در کنکور سراسری شرکت کرد و موفق به کسب رتبه 98 و قبولی در دانشگاه آزاد اسلام شهر شد. او به مدت دو سال در این دانشگاه به تحصیل ادامه داد.

پویا در سن 20 سالگی اولین تجربه تدریس خود را کسب کرد و به طور رسمی وارد بازار کار شد. در حالی که هم دوره ای های دانشگاهی او یکی پس از دیگری ازدواج می کردند، پویا همچنان مجرد بود. او مدتی به عنوان پادوی مغازه مشغول به کار شد تا اینکه فرصتی شغلی به او پیشنهاد شد. این پیشنهاد شامل کار در دانشگاه آزاد تهران جنوب و همزمان ادامه تحصیل و اخذ مدرک لیسانس بود. با این حال، پویا این پیشنهاد را رد کرد.

اعزام پویا به سربازی و آغاز جنگ!

پویا ودایع به توصیه یکی از دوستانش مبنی بر گذراندن راحت‌تر دوران سربازی در آن مقطع به جای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس، راهی خدمت سربازی شد. خدمت او با جنگ ایران و عراق مصادف شد و پس از دو ماه آموزش، به ارومیه اعزام گردید. او از این موضوع ناراضی بود و به شدت گریه می‌کرد.

با توجه به اینکه ودایع تک تیرانداز ارتش بود به جای گروهان و لشکر که در محل دیگری مستقر بودند، به لب مرز فرستاده شد و به مدت 16 ماه در آنجا خدمت کرد.

پس از پایان خدمت پویا به تهران بازگشت و مشغول به کار شد. در حین کار تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در رشته مدیریت پروژه دانشگاه پیام نور ثبت نام کرد. اما پس از دو ترم به دلیل تسلط بر مطالب درسی و آگاهی بیشتر از اساتید به واسطه مطالعه کتاب در دوران کودکی، از دانشگاه انصراف داد و به تحصیل در رشته برق ادامه داد.

کسب و کار اینترنتی پویا ودایع زبان بدن
سمینار های پویا ودایع

گسترش کسب و کار پویا و سفر به چین

پویا در پاساژ امجد مغازه کوچکی داشت. او که نیمه دیگر مغازه را اجاره کرده بود، به دنبال رونق کسب و کار خود بود و در کنار آن به تحصیلات دانشگاهی نیز می‌پرداخت. مردم به محض اینکه مشکلی داشتند، سراغ پویا در مغازه می‌آمدند.

یک روز یکی از دوستان پویا در پاساژ به او پیشنهاد شراکت داد. او گفت که سرمایه را تامین می‌کند و پویا باید کارها را انجام دهد. پویا که کمی انگلیسی بلد بود، پیشنهاد دوستش را پذیرفت و به همراه او راهی چین شد.

در چین پویا به دلیل عدم تسلط به زبان چینی، با مشکلاتی در مذاکره با طرف‌های چینی روبرو شد. او که گاه هول می شد و اشتباها به ترکی صحبت می‌کرد، متوجه شد که باید زبان چینی را یاد بگیرد.

جالب است بدانید که در استان اروم‌چی چین، حدود 30 میلیون ترک زندگی می‌کنند! جالب‌تر اینکه روی اسکناس‌های چینی عبارت “بیزیم بویوک بانک میز” به چشم می‌خورد که به معنی “بانک بزرگ مرکزی ما” در زبان ترکی است.

تاثیر زبان بدن بر روابط میان افراد

پویا با برخی از تجار ترک راحت بود تا حدی می‌توانست صحبت‌های آنها را متوجه شود اما در یک مذاکره بدون مترجم، حسابی قاطی کرد. او در اینترنت، عبارتی با عنوان “مذاکره با احمق‌ها” را جستجو کرد.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی سعید محمدی تریدر برتر ارزدیجیتال و فارکس

نتایج جستجو مقالات و اطلاعاتی را به او ارائه داد که دیدگاه جدیدی از مذاکره را به او نشان داد و متوجه شد که زبان بدن نقشی اساسی در برقراری ارتباط دارد.

ناگهان خاطره‌ای از دوران کودکی پویا در ذهنش زنده شد. زمانی که در 13 سالگی به کلاس جودو می‌رفت، مربی‌اش که قهرمان المپیک جودو بود، از طریق زبان بدن با او صحبت می‌کرد. مربی کره‌ای روبروی او می‌ایستاد و می‌گفت: “پویا، فن ساسایی شگرد تو است. من آن را به تو نشان می‌دهم!” در آن زمان پویا از مترجم پرسیده بود که منظور مربی چیست و مترجم به او گفته بود که او از زبان بدن (body language) استفاده می‌کند.

این خاطره و جستجوی اینترنتی، پویا را به اهمیت زبان بدن در ارتباطات و تعاملات انسانی آگاه کرد. او متوجه شد که خودش نیز از این طریق به طور ناخودآگاه با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.

پویا با خود فکر کرد که شاید همین مهارت، دلیل جذب شدن مردم به او باشد. او در هر مکانی که می‌رفت احساس می‌کرد که همه با او صمیمی هستند. حتی در استخر، افراد دور او جمع می‌شدند.

با تعجب از خود می‌پرسید: “موضوع چیست؟ من که زبان آنها را بلد نیستم، خوشگل یا ثروتمند نیستم و حتی در صحبت کردن هم مشکل دارم! پس چرا همه به سمت من می‌آیند؟” بالاخره پویا دریافت که راز این محبوبیت، زبان بدن او است.

عکس های جدید دوره های پویا ودایع
پویا ودایع

بازگشت پویا ودایع به ایران و یادگیری زبان بدن

پویا پس از بازگشت به ایران در جستجوی آموزش با نام پرفسور مسعود حیدری (استاد برجسته زبان بدن) آشنا شد. اشتیاق پویا او را به ثبت نام در کلاس‌های پروفسور حیدری که شهریه آن معادل 10 میلیون تومان امروزی بود، سوق داد. بخت با پویا یار نبود و او جزو آخرین شاگردان پروفسور به شمار می رفت چرا که ایشان در اثر سانحه‌ای رانندگی دیگر قادر به تدریس نبودند.

این اتفاق پویا را مصمم به ادامه‌ی مسیر به تنهایی کرد. او با مشاهده‌ی کمبود دانش زبان بدن در ایران به مطالعه کتاب‌ها و جستجوی دوره‌های آموزشی در این زمینه پرداخت. در نهایت دوره‌هایی را در دبی یافت، اما مشکل زبان انگلیسی مانع از حضور مستقیم او در این دوره‌ها بود.

پویا با ابتکار عمل از فردی برای همراهی و ترجمه در سمینار دبی دعوت کرد و هزینه سفر و اقامت او را تقبل نمود. این تلاش‌ها به ثمر نشست و پویا تا سال 1390 دانش زبان بدن خود را به طور کامل ارتقا داد.

سال 1391 اولین کتاب مهندسی زبان بدن

پویا ودایع در سال 1391 با نگارش کتاب “مهندسی زبان بدن” به عنوان اولین کتاب زبان بدن در ایران، گامی نو در این حوزه برداشت. این اثر نقطه آغازی برای مجموعه کتاب‌های او در این زمینه بود که تاکنون به 20 جلد تالیف و ترجمه رسیده است.

در میان آثار ودایع “مهندسی زبان بدن” با وجود نقدهای منفی نویسنده، به عنوان پرفروش‌ترین کتاب او شناخته می‌شود و لقب “مهندس زبان بدن” را برای او به ارمغان آورده است.

ودایع در حین نگارش این کتاب، خود را اولین مدرس زبان بدن در ایران نمی‌دانست. با انجام تحقیقات او متوجه شد که در سال 1347 استادی در دانشگاه تهران برای اولین بار در این زمینه مقاله ارائه کرده است.

با این حال ودایع معتقد است که “اولین‌ها” در هر زمینه‌ای، جایگاه ویژه‌ای دارند و به عنوان سکوی پرتاب فرد به سمت موفقیت عمل می‌کنند. از این نظر، کتاب “مهندسی زبان بدن” به عنوان اولین کتاب زبان بدن در ایران، برای او خاطره‌ای شیرین و ارزشمند به شمار می‌رود.

تحصیلات پویا ودایع

در حالی که پویا مشغول کار بود، به این فکر افتاد که ادامه تحصیل در رشته‌ای دیگر را دنبال کند. به همین دلیل، در رشته روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی تا مقطع لیسانس درس خواند. در همان دانشگاه به او پیشنهاد تدریس داده شد که به صورت افتخاری به تدریس پرداخت. همزمان با تدریس، به این نتیجه رسید که رشته روابط عمومی برای او کارآمد نیست و باید در رشته روانشناسی تحصیل کند.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی برایان اعتماد مولتی میلیاردر ایرانی ساکن دبی + ناگفته ها

پویا سپس در رشته روانشناسی شخصیت و بعد از آن در رشته روانشناسی صنعتی سازمانی تحصیل کرد. او در نهایت این دو رشته را با هم ترکیب کرد و در واقع کار او در 8 سال گذشته، از سال 1388 تاکنون، حول محور روانشناسی و روانکاوی بوده است. او به عنوان متخصص زبان بدن مذاکره در ایران شناخته شده است.

انگیزشی با پویا ودایع
Pooya Vadaye

نگاه مثبت پویا ودایع به زندگی و تجربیات ارزشمند او

پویا ودایع مردی است که زندگی پویا و پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. او در طول زندگی خود به فعالیت‌های مختلفی از جمله جودو، زبان بدن مذاکره و نویسندگی پرداخته و همواره در تلاش بوده تا مهارت‌های خود را ارتقا دهد.

ودایع معتقد است که رسالت یک معلم، ساده‌سازی مطالب پیچیده برای مخاطب است. او خود را معلمی می‌داند که آموخته‌هایش در زمینه مذاکره را، چه در جلسات با مقامات بالا و چه در کلاس درس، به دیگران منتقل می‌کند.

عشق بزرگ ودایع در زندگی، موسیقی، به خصوص آثار محمدرضا شجریان است. او از 13 سالگی شیفته آواز شجریان بوده و تا به امروز به جز موسیقی ایشان، به هیچ موسیقی دیگری گوش نداده است. ودایع حتی مدعی است که شنیدن آواز شجریان او را به خداوند نزدیک‌تر می‌کند.

یکی از آرزوهای ودایع، بازنشستگی در 40 سالگی و داشتن زندگی آرام در کنار طبیعت و کتاب و موسیقی است. او همچنین آرزو دارد که پسرش شهریار، آزادانه مسیر زندگی خود را انتخاب کند و تحت فشار خواسته‌های پدر و مادر نباشد.

ودایع خود را فردی “زندگی در لحظه” می‌داند، اما در عین حال برای آینده نیز برنامه‌ریزی می‌کند. او معتقد است که مطالعه و یادگیری مداوم، همراه با به کارگیری آموخته‌ها، کلید موفقیت در زندگی است.

مصاحبه با پویا ودایع | پاسخ به 5 سوال متداول

1- از نظر پویا ودایع تأثیر فرزند بر تربیت پدر چگونه است؟

پویا می‌گوید که ما دو بار در زندگی تربیت می‌شویم: یک بار توسط پدر و مادرمان در زمان تولد و بار دوم توسط فرزندانمان. از زمانی که پسرش به دنیا آمده، پویا مؤدب‌تر شده است.

2- از نظر پویا ودایع، معلم خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

او اعتقاد دارد معلم خوب کسی که دست دوم فروش باشد نه کسی که نو فروش است! کتابی که دیروز خوانده ای و امروز تدریس کنی، پس تو نوفروش هستی و این به درد نمی خورد.

3- پویا ودایع بزرگترین ایراد کار معلم ها را چه چیزی می داند؟

ایراد ما معلمان این است هر چیزی در کتاب می خوانیم را آموزش می دهیم، کتب می خوانیم چگونه قورباغه را قورت دهیم! فردا کتاب می زنیم چگونه کرگدن را در یخچال جا دهیم و چگونه بخوریمش؟ سوالم این است آیا اینکه قورباغه را قورت دهیم را خودت انجام داده ای؟

4- شغل اصلی پویا ودایع چیست؟

شغل اصلی وی مشاوره اجرایی به کسب و کار ها و افراد است. پویا ودایع در کسب و کارش مشاور اجرایی هست و 90 درصد هزینه زندگی از مشاور اجرایی به دست می آورد نه از تدریس! او می گوید: “تدریس شغل من نیست و به افراد مختلف مشاوره دست دوم می دهم.”

5- نصایح و توصیه پویا ودایع به افراد تازه کار چیست؟

چیزی که در زندگی همه ما است و اذیت مان می کند که کاملاً شخصی بوده و به هیچ کسی ربطی ندارد، آن را کنار بگذارید و چشم هایتان را ببندید.

  • دنبال کامل بودن نباشید و دنبال کافی بودن باشید.
  • نترس باشید.
  • دانسته ها شما را موفق می کند نه اینگونه نیست بلکه به کارگیری دانسته ها شما را موفق می کند.

راه های ارتباطی

  • پیج اینستاگرام: Pooya Vadaie Khairy 
  • وبسایت: khaneamozesh.com
  • آدرس: تهران – خیابان مطهری – خیابان لارستان – نبش خیابان نوروزی – ساختمان ورسا – پلاک ۴۴ واحد ۱۳
  • ایمیل: info@khaneamozesh.com
  • شماره تماس: ۰۲۱۸۸۹۲۲۳۰۳ – ۰۲۱۸۸۹۲۲۳۴۶
  • ساعات کاری: از ساعت ۹ الی ۱۷ روزهای شنبه تا چهارشنبه
5/5 - (1 امتیاز)

ثبت بیوگرافی در گوگل

آیا می خواهید هرکسی نام شما را در اینترنت جستجو کرد، عکس ها و اطلاعات شخصی شما را ببیند؟ کافیست وارد لینک زیر شوید و فرم مربوطه را پر نمایید تا بیوگرافی تان در گوگل ثبت شود.

ثبت سفارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می خواهید بیوگرافی شما در گوگل ثبت شود؟ تنها یک قدم تا مشهور شدن فاصله دارید.
باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟